« Takaisin

Padoista puikoille

Pohjoismaiset neuleet luonnonvärjätyistä langoista.
Selkeät ohjeet, sointuvat värit. Hidasta tyyliä luonnosta
päälle puettavaksi.

Luonnonväreillä värjääminen ja luonnonvärjätyillä langoilla neulominen on aina vain suositumpaa. Yhä useammat neulojat haluavat myös tuntea lankojen alkuperän mahdollisimman hyvin.

Tästä kirjasta löydät selkeät ohjeet villalankojen luonnonväreillä värjäämiseen eri menetelmin vaikkapa kotikeittiössä. Värjäyksessä voit käyttää kaunovärejä, luonnosta löytämiäsi kasveja ja sieniä tai keittiöstäsi löytyviä värinlähteitä.

Tekijät kutsuivat mukaansa suosittuja pohjoismaisia neulesuunnittelijoita suunnittelemaan luonnonväreille soinnuteltuja neulemalleja. Mukana ovat mm. Strömsöstä tuttu Lee Esselström sekä sukkakuningatar Niina Laitinen. Pohjoismaisia neuleperinteitä edustavat islantilaiset Maja Siska ja Ásthildur Magnúsdóttir, norjalainen Lene Tøsti sekä tanskalainen Ditte Johanne Horndrup.

Kirjan 19 uskomattoman kaunista neulemallia vievät sinut luonnonväreillä värjättyjen neuleiden taikamaailmaan. Ohjeista löydät mm. sukkia, islanninvillapaitoja, upeita pipoja ja lapasia sekä ohjeen myös lemmikille. Lisäksi saat neuvot briossin ja mosaiikkineuleen neulomiseen.

Kenelle?

  • Kirja sopii uusia tekniikoita, uusia ideoita ja uusia malleja kaipaavalle, neulomisen perusteet osaavalle neulojalle.

  • Lankojen värjäys on kiehtova maailma, johon pääsee tutustumaan sekä helppojen että mutkikkaampien värjäysmenetelmien kautta.

  • Jos värjääminen ei tunnu omalta jutulta, niin ohjeet voi toteuttaa valmiiksi värjätyillä langoilla.

Hinta:22.00 €

Suosittelemme myös

Kaikkien aikojen villasukat

unnamed.jpg&width=280&height=500
Neulo ihania sukkia koko perheelle Suomen suosituimmista langoista!
Novita on lämmittänyt suomalaisten jalkoja jo 90 vuotta ja sen kunniaksi julkaistaan kokonaisen kirjan verran upeita uusia villasukkamalleja naisille, miehille ja lapsille.Sukkamalleja on yhteensä 28 yhdeksältä eri suunnittelijalta..
Hinta: 30.00 €

Minun Islantilaisneuleeni

Nayttokuva_2021-11-21_kello_16.59.46.png&width=280&height=500
Moreenin huippusuunnittelijat tarttuvat islantilaishaasteeseen.
Islantilaisneuleet ovat nyt kuumaa tavaraa neulemaailmassa. Kahdeksan suosittua kotimaista tekijää on tehnyt omat tulkintansa perinteisestä kaarrokeneulepuserosta. Inspiroivassa kirjassa on 18 puseromallia aikuisille ja lapsille. Ohjeita..
Hinta: 32.00 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »